Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Zahraniční mise na televizní stanici ČT2

Dokumentární cyklus mapuje život českých vojáků na misích v cizině

Tvůrčí dvojice David Slabý a Marie Koldinská připravila třídílný dokumentární cyklus Zahraniční mise, který odvysílá televizní stanice ČT2. Jak sám název série napovídá, děj se bude týkat českých vojáků, kteří byly vysláni na vojenské mise do zahraničí. Cyklus mapuje třicetiletou historii působení Armády České republiky po Sametové revoluci.

Co je tvoří českou armádu

Armádu České republiky, která vznikla v roce 1993 po rozdělení Československa, tvoří svazky a útvary několika druhů sil. V rámci pozemních sil má dvě mechanizované brigády a také výsadkový pluk, jež plní úkoly v tuzemsku i zahraničí. Mezi vzdušné síly počítáme vojenské letectvo a protivzdušnou obranu. Speciální síly jsou určeny pro plnění speciálních operací. Armáda ČR se připravuje na obranu státu, ale také na zahraniční nasazení v rámci členství OSN, NATO, OBSE nebo V4.

Zahraniční mise

Po rozpadu bloku Varšavské smlouvy po roce 1989 to vypadalo, že nebude zapotřebí přebujelá armáda. Brzy však naše vojsko našlo nové uplatnění, a to účast na mezinárodních spojeneckých misích. Armáda České republiky tak vyslala své vojáky na mise do Afghánistánu, Kosova, Iráku, Izraele, Egypta a dalších míst ve světě. Působí také na území EU.

Dokumentární cyklus Zahraniční mise dal příležitost promluvit samotným vojákům, kteří se těchto misí zúčastnili. Diváci mají možnost se seznámit s jejichž zkušenostmi a důkladně prozkoumat celý proces, který voják musí absolvovat – přípravy, samotnou účast na misi i život po návratu domů.

Dokumentární cyklus Zahraniční mise vznikl v roce 2022, takže k divákům se dostanou nejnovější informace. Zajímavé jsou zejména vzpomínky účastníků Pouštní bouře v 90. letech minulého století nebo mise v Afghánistánu. Právě ona rozvířila debatu, jaký význam zahraniční mise pro Českou republiku vlastně mají.