Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Všemocný: Z outsidera během chvilky géniem. Sci-fi film na televizní stanici ČT2

Jaké by to bylo, kdyby k tomu, aby se člověk stal géniem, stačilo spolknout jednu obyčejnou pilulku? Americký snímek Všemocný z roku 2011 toto téma zpracovává, a to podle sci-fi románu Temná pole irského spisovatele Alana Glynna. Diváci se na něho mohou podívat na televizní stanici ČT2.

Změna je život

Eddie Morra v podání Bradley Coopera je neúspěšný  newyorský spisovatel, který se marně snaží prorazit. Okolí ho považuje za outsidera. Jednoho dne se Eddie setká na dávného známého Vernona, jenž mu daruje pilulku. Ta Eddiemu zbystří mysl takovým způsobem, že se z něho během chvilky stane génius. Vernon je však násilně zbaven života a po jeho smrti se Eddie dostane k zásobě těchto pilulek. A začíná ten správný kolotoč nejrůznějších situací. Eddie totiž značně podcení toho, kdo Vernona zavraždil, i vedlejší účinky nové drogy, díky níž má geniální schopnosti. Začne se mu dařit. Ale ne na dlouho. V patách má mocného obchodníka Van Loona (Robert De Niro), kterému nejde jen o peníze.

V pilulce je zrnko pravdy

Pilulka, kterou filmový Eddie získal genialitu, je založena na reálném léku Modafinil. Ten je určený pro osoby, jež trpí poruchami spánku. Snižuje únavu, udržuje bdělost, zlepšuje paměť a náladu a přispívá k vyšší efektivitě. Na rozdíl od filmu ale nepůsobí do 30 sekund. Léky totiž potřebují určitý čas, než vstoupí do krevního oběhu, což může zabrat až 15 minut.

Nápaditá zápletka a dobré zpracování

Film zpracovává zajímavé téma. Komu by se nelíbilo jen spolknutím pilulky se stát člověkem s geniálními schopnostmi? Snímek Všemocný má vše, co akční film má mít – napětí, akčnost, zábavu. Na Bradley Coopera se dobře dívá, zdá se být sympatickým nástupcem akčních hrdinů z osmdesátých a devadesátých let. Výraznou roli dostal i Robert De Niro. Skvělý scénář přispěl k tomu, že film sbírá kladná hodnocení.