Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Utajené příběhy českých dějin

Tento dokument nám odhaluje záhady z historie a kultury České republiky. Každý trvá přibližně 25 minut a jsou vydány 4 série, kdy každý série je po osmi dílech. První série byla vydána v roce 2018. Aktuálně poslední série je vydána v tomto roce, na TV prima Zoom bylo již odvysílány 4 díly z této 4 série vždy každé úterý v 0:10. Dne 17.5. 2022 bude na TV Prima Zoom odvysílán 5 díl ze 4 série, tento díl se bude 19.5. opakovat v 10:15, takže nezoufejte nemusíte být vzhůru do půlnoci abyste se na tento díl podívali.

Autorem scénáře je Petr Bahník. Režisérským tandem je Otakáro Maria Schmidt a Jana Kristína Studníčková.

Každý díl je věnován historické nebo kulturní záležitosti či významné události, která má okolo sebe spoustu otazníků. V tomto dokumentu se řeší věci, které v učebnici dějepisu nenajdete, věci, které vám politici v televizi neřeknou, věci, které nám jsou utajovány či říkány jinak. Tento dokument nechce lidi přimět věřit takzvaně v jejich pravdu, dokument ukazuje věci z jiného světla a úhlu, což je důležité vidět vždy oba dva pohledy.

Co za zajímavosti a záhady nám přináší čtvrtá série? V této série se dozvíte něco o Jaroslavu Preissovi, o tom jak on a další čeští činitelé dokázali z provinční ekonomiky, závislé na ostatních státech, vybudovat fungující ekonomiky, což pomohlo České republice dostat se mezi nejvyspělejší v Evropě. Také se dozvíte o tom, že Němečtí futurologové z 19. století měli za to, že český národ se nedostane tam kde jsme teď. Podle jejich názor jsme již v tuto dobu neměli jako Česká republika existovat.

Tato série tedy mapuje etapu historie, kterou ovlivnil opomíjený příběh Živnostenské banky a již zmiňovaného doktora Jaroslava Preisse.