Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

UčíTelka skončila, sledovalo ji přes 600 tisíc diváků

České televizi nelze rozhodně upřít, že velmi rychle a pružně zareagovala na uzavření škol. Během několika dnů zmobilizovala tým kantorů, kteří zábavnou formou alespoň částečně na televizních obrazovkách suplovali klasickou výuku.

Výuka zábavnou formou

Vzdělávací pořad České televize UčíTelka se stal mezi diváky velmi úspěšným. Pozitivně jej hodnotili jak děti, tak i jejich rodiče a učitelé. Od zahájení jeho vysílání v polovině března si jej pustilo na 600 000 dětí. Poslední díl byl odvysílán v pátek 19. června, jelikož většina nejmenších dětí se již vrátila do školních lavic. Celkem ČT odvysílala téměř 340 televizních vyučovacích hodin. Vyučovaly se zejména klasické předměty jako je český jazyk, matematika nebo angličtina. Ve studiu byl vždy jeden pedagog a skupina dětí, která jeho výklad sledovala a spolupracovala na aktivitách.

Aby se děti nenudily

K uzavření škol kvůli pandemii koronaviru došlo 11. března a hned pět dnů poté začala ČT pořad vysílat na programu ČT2. Podle ČT se první díl UčíTelky stal u dětí ve věku od čtyř do 12 let vůbec nejsledovanějším pořadem letošního roku. Během doby uzavření škol sledovala pořad až třetina všech dětí, které v tu dobu seděly před televizními obrazovkami.

Program sklidil úspěch

Záměrem bylo zejména ulevit dětem a rodičům v situaci, kterou nikdo neznal, a bylo velmi obtížné nastolit režim nějaké pravidelné výuky, aby děti nezakrněly a nenudily se. Rodiče, kteří byli se svými dětmi doma, najednou museli suplovat roli učitele, která není snadná, a tento televizní program jim měl práci výrazně usnadnit. Ne ve všech školách se totiž podařilo, aby učitelé s žáky komunikovali online. Někde chybělo potřebné vybavení, jinde ochota pracovat s moderními technologiemi. Žáci a studenti nyní mohou pro výuku doma využít webovou stránku ČT edu, kterou navštívilo už přes půl milionu uživatelů.