Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Tulák z širých plání: Clint Eastwood ve své typické roli tajuplného cizince na Dalekém západě

Western je filmovým žánrem, jenž vychází z americké westernové kultury. Jeden z prvních filmů vznikl již na počátku minulého století. V 60. letech pak dosáhly velké obliby tzv. spaghetti westerny, prezentované zejména režisérem Sergio Leone. Tento subžánr proslavil amerického herce Clinta Eastwooda, jenž v několika typech těchto filmů zazářil. Platí to i o snímku Tulák z širých plání, natočený v roce 1973.

Clint Eastwood jako herec i režisér

Americký herec Cling Eastwood svou filmovou kariéru začal v 50. letech 20. století u společnosti Universal. Jednalo ze však o druhořadé filmy, které nezískaly výraznější oblibu. Proslulost mu zajistilo až účinkování ve spaghetti westernech režiséra Sergio Leon – Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý. V nich ztvárnil neohroženého pistolníka se smyslem pro čest a spravedlnost. Tyto snímky sklízely úspěchy hlavně v Evropě.

V roce 1968 Clint Eastwood založil vlastní produkční společnost a postavil se také na místo režiséra. Prvním filmem, který režíroval, byl Zahrajte mi Místy z roku 1971. V roce 1973 režíroval film Tulák z širých plání a zároveň si v něm zahrál hlavní roli tajuplného cizince, který přijede do zapadlého městečka na Dalekém západě, aby zde místní obyvatele chránil před nebezpečnými pistolníky. Pro natáčení si vybral Mono Lake v Kalifornii a Winnemucca Lake v Nevadě.

Western s nádechem tajemna

Od spaghetti westernu divák očekává klasický závěr, v němž dobro zvítězí na zlem. Clint Eastwood si však vybral docela nečekaný až mysteriózní konec. Není divu, když sám sebe obsadil do role drsného antihrdiny. Perfektní scénář vtáhne do děje s tajemnou, hororovou atmosférou a cizincem, pro něhož je typický pohled přimhouřených očí, jak jsme u Eastwooda zvyklí z dřívějších snímků. Pro někoho se může zdát snímek Tulák z širých plání příliš brutální, jisté však je, že se jedná o film, na který budete ještě dlouho vzpomínat.