Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Svatební cesta do Jiljí: Povedená česká TV komedie na televizní stanici ČT1

Pod českou televizní komedií Svatební cesta do Jiljí je jako režisér podepsán Hynek Bočan. Scénář napsal podle vlastní knižní předlohy Miroslav Skála. V hlavních rolích se zaskvěli Libuše Šafránková a Josef Abrhám. Zmíněná jména jsou zárukou více než dobré podívané, která nezestárla ani po tolika letech od prvního uvedení v televizi v roce 1983.

Předsvatební cesta za poznáním

Jeden z hlavních hrdinů, Tomáš Krchňák, je mladým mužem v nejlepších letech, ideálních na ženění. Svou životní lásku Petru nejprve potkal v kině, kde si nechtěně vyměnili své tašky. Podruhé se setkali u okénka Ztrát a nálezů, kterážto scénka patří k těm nejlepším ve filmu. Ústředním motivem snímku je, jak jeho název napovídá, jejich předsvatební cesta do Jiljí.

Vydají se na ni oba zmínění protagonisté, aby poznali, jestli se k sobě jako manželé vůbec hodí. Vůbec nevadí, že Jiljí vlastně neexistuje a jedná se o vymyšlenou obec. Nástrahy, které musejí Tomáš s Petrou po cestě absolvovat, nakonec ukážou, jak jsou navzájem kompatibilní.

Gagů je ve filmu více než dost – scéna, kdy Abrhám se Svěrákem spí na jedné posteli, doprava kůlu na vysoký horský vrchol, dobrodružná plavba po řece. Každý divák si určitě najde tu svoji oblíbenou scénu. Úsměv vykouzlí také vtipné glosy Josef Abrháma, jenž nahlas glosuje své aktuální myšlenky.

Z filmu sálá letní čas plný pohody

Vznik televizního filmu Svatební cesta do Jiljí je datován do 80. let minulého století. Hlubokou totalitu v něm ale nehledejte. Film totiž působí nadčasově, protože v dějové linii sleduje jen vztah Tomáše a Petry, v podání Josefa Abrháma a Libuše Šafránkové. Tedy spíše konfrontaci mužského a ženského myšlení.

Projdete se po hřebenech hor, budete sjíždět řeku a stanovat na jejím břehu. Po celých 82 minut, co film trvám, neztrácí své vtipné tempo, které začne hned v jeho úvodu. V epizodních rolích potěší Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.