Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Přechod na DVB-T2 je blízko. Nejprve postihne diváky ve středních Čechách

Už za necelý měsíc přejde vysílaní ČT ve středních Čechách na nový standard DVB-T2. Oblast Prahy a středních Čech se stane první, ve které dojde k vypnutí stávajícího terestrického vysílání DVB-T a zapnutí finální sítě pro vyšší standard DVB-T2. Postupně bude toto pokračovat i v dalších regionech dle plánu tak, aby na nový standard postupně během počátku roku 2020 přešla celá republika.

Detailům k přechodu na nové televizní vysílání se věnoval seminář, který se v minulém týdnu uskutečnil na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Podle ředitele techniky České televize Michala Kratochvíla je určitou výhodou to, že finální síť DVB-T2 bude v Praze a ve středních Čechách stále možná naladit na 26. kanále. Pro ty diváky, kteří mají příslušnou techniku pro příjem nového standardu signálu, by tedy přeladění mělo proběhnout zcela bez komplikací.

ČT začne, ostatní televize budou brzy následovat

Na začátku ledna má být zapnuto DVB-T2 vysílání pro východní Čechy a Votici, na konci ledna 2020 potom Ústecko a do konce května 2020 budou následovat další oblasti. Česká televize již od počátku letošního roku na změnu upozorňuje s pomocí různých spotů, které radí, jak se se změnou vypořádat. Změna si nicméně dotkne postupně všech televizí. Podobný postup jako ČT volí také celoplošná síť 24, jejíž základ vytvoří stávající mulitplex 4 Radima Pařízka. Ta s novým standardem počítá od 8. ledna a také začne nejprve v Praze a středních Čechách. Vypínání DVB-T vysílání komerčních televizí se pak odehraje v lednu 2020, konkrétně 8. ledna 2020 minutu před půlnocí. Starý standard vysílání definitivně skončí k 29. červnu. Změně se tedy vyhnete pouze za předpokladu, že vůbec nemáte televizní přijímač. Je tedy dobré zařídit se včas a zjistit si všechny potřebné informace. Pokud máte moderní televizor, je dost pravděpodobné, že se pro vás bude jednat skutečně jen o kosmetickou změnu.