Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Na podzim se s Českou televizí dočkáme historických pohledů

Na podzim můžeme na České televizi očekávat nemalou nálož dokumentární tvorby. Na nadcházející sezónu připravila celkem neuvěřitelných 28 nových dokumentů a rovných deset publicistických pořadů. Připomínat se ve výrazném množství filmů, týkající se osvětové a faktické tvorby budou současná celospolečenská témata i výrazná výročí československých dějin.

Co se týče současných témat, dokumentaristka Erika Hníková se ve svém filmu Sólomatky bude věnovat tématu samoživitelů a samoživitelek, jímž ještě o poznání ztížila život vlna pandemie, což ostatně bude páteř přibližované problematiky. Další dokument, s nimiž se na obrazovkách a monitorech v průběhu podzimních měsíců setkáme, je film Šárky Maixnerové Na vlastní duši, v němž se setkáme s přiznáními lidí s psychiatrickou diagnózou. Nelze pak přehlédnout ani dokument Znásilnění pod kůží Kateřiny Hrochové, který bude přibližovat upřímné výpovědi třech žen, obětí sexuálního násilí.

Mimo škálu společenských témat otevře Česká televize i dějinné otázky, vztahující se k velkým výročím našich dějin. V září uplyne celých 1100 let od zavraždění kněžny Ludmily, kterýžto portrét objeví historici a archeologové v dokumentu Svatá kněžna Ludmila. Mimoto může fanoušky historie oslovit i chystaný obraz Václav II. – cesta ze stínu, který přiblíží život předposledního Přemyslovce, přičemž letos uplyne 750 let od jeho narození. A budeme-li se soustředit i na novodobější dějiny, těšit se můžeme i na dva snímky z cyklu Legie 100. Ty přiblíží legionářskou cestu Sibiří a její střety s Bolševiky během angažmá v ruské občanské válce. Dokument se mimo jiné bude soustředit i jejich hrdinskými boji na Slovensku, v letech, kdy teprve československá armáda vznikala.