Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Mistři starých řemesel: Seznamte se s nimi na televizní stanici ČT2

ČT2 zařadila do svého vysílání nový dokumentární cyklus s příznačným názvem Mistři starých řemesel, který vznikl v letošním roce. Diváci se mohou těšit na zajímavá vyprávění o řemeslech, která jsou stará snad jako lidstvo samo. V jednotlivých dílech se představí nejdůležitější materiály, které se staly základní surovinou.

Kámen, bronz a další materiály

Názvy osmi dílů dokumentárního seriálu Mistři starých řemesel nesou označení podle toho, co se zrovna stalo předmětem zpracování – kámen, bronz, železo, hlína, textil, zlato a stříbro, ocel, dřevo. Některé suroviny daly název rovnou historickému období vývoje člověka. Určitě znáte dobu kamennou, železnou a bronzovou.

Nejlepší čeští řemeslníci vdechují život starodávným dobovým metodám, které by jinak zůstaly zapomenuty. Vytvářejí repliky historických artefaktů, čímž ukazují, jak byli lidí v dávné minulosti řemeslně na výši. Vyprávějí o jejich zručnosti, inteligenci i vkusu a popisují jednotlivé technologie výroby.

Seriál pro milovníky dokumentů

Kdo se chce dozvědět zajímavé informace o tom, jak v minulosti lidé zpracovávali různé materiály a vyráběli z nich nejen užitkové předměty, tak pro něho je určen seriál Mistři starých řemesel. Režijně je pod ním podepsán Tomáš Kratochvíl. Divákům představí dovednosti člověka od doby kamenné až po vrcholný středověk.

Použité materiály se pod lidskýma rukama staly součástí architektury, módy či válečnictví. Svým způsobem vyprávějí o životě lidí v určité době. Diváci se díky cyklu dokumentů dozvědí i mnoho zajímavého z české historie. Mistři starých řemesel se pokusí vyrobit repliku vikingského nože, dřevěnou věž v opravené tvrzi, velkomoravské šperky, tkaniny a oděvy.

Tomáš Kratochvíl

Tomáš Kratochvíl je absolvent Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Jako režisér se podílel na hraném celovečerním filmu Hives (2012). Prosadil se ale až dokumentárním filmem Gadžo (2014), kde vyprávěl o svém půlročním pobytu mezi Romy ve vyloučené lokalitě.