Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Francouzský historický film Cartouche na televizní stanici ČT2

Na Velký pátek vysílá ČT2 historický film Cartouche o legendárním zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával. Jeho život ve skutečnosti skončil na popravišti na náměstí de Greve v Paříži. Jeho příběh převyprávěl režisér Philippe de Broca a vnesl mu pořádnou dávku fantazie, humoru i poezie. Svůj díl vložil i představitel hlavní role Jean-Paul Belmondo.

Typická Belmondovka, která potěší

Jsou filmy, na které se s chutí podíváte i mnoho let po jejich premiéře. Platí to také pro francouzský snímek Cartouche z roku 1962, který má v sobě velkou porci romantiky i dobrodružství a bezstarostné komiky. Je to i díky obsazení stěžejních rolí, ve kterých diváci uvidí již zmíněného Jean-Paula Belmonda, jemuž směle sekunduje krásná Claudia Cardinale.

 Role Cartouche byla ušita Belmondovi přímo na tělo a je zřejmé, že se v ní herec vyžíval. Je zde vším, tak jak ho z jeho filmů známe – svůdníkem žen, neohroženým sebevědomým hrdinou s výborným smyslem pro humor. Pro Belmonda to byla první spolupráce s režisérem Brocou.

Zajímavosti o filmu Cartouche

Filmový štáb si pro natáčení exteriérů filmu Cartouche vybral město Pézenas. Není divu, když se jedná o historické staré město s městskými paláci ze 16. až 18. století. Jean-Paul Belmondo kvůli kaskadérským scénám absolvoval speciální hodiny jízdy na koni a šermu, aby je natočil všechny sám bez asistence kaskadéra. Také Claudia Cardinal zvládla souboje a fyzicky náročné scény natočit bez dublérky.

Lupič, který si říkal Cartouche, je historickou postavou. Žil v letech 1693 až 1721, obvykle užíval jméno Louis Bourguignon nebo Louis Lamarre. Působil v okolí Paříže v období regentství, než byl dopaden a popraven lámáním v kole. Jeho zločiny se pak dostaly do balad, novin a v kramářských písní, v nichž se předávaly z generace na generaci. Díky nim jeho postava zlidověla.