Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

ČT2 uvede Sloní srdce, hluboký počin režiséra Petera Lambertiho

Hluboký a dojemný snímek Sloní srdce, který vznikl pod režisérskou taktovkou Petera Lambertiho, se věnuje slonům, jejich úloze zde na zemi a zkáze, ke které je pomalu vedeme. Podaří se nám najít pokoru a nechat tato krásná zvířata přežít?

Pokora, lidská umanutost a neporozumění přírodě

Témata, kterým se Peter Lamberti v dokumentu Sloní srdce věnuje. Snímek vznikl v Jihoafrické republice, kde tato krásná a majestátní zvířata trpí krutým a nelidským zacházením. Jejich populace se výrazně snížila kvůli pytlákům bažícím po slonovině a lovecké senzaci. Slon je řazen mezi takzvanou “Velkou pětku” a jako takový je loven spolu s dalšími velkolepými zvířaty Afriky. Patří mezi ně slon africký, lev, nosorožec dvourohý, buvol africký a levhart skvrnitý. Tyhle trofeje zdobí nejedno panské sídlo.

Peter Lamberti poukazuje na největší lidský omyl

Tím je přesvědčení, že je tu příroda jen pro nás a jako takovou si ji můžeme podmanit a využít podle vlastních potřeb. Co nám uniká je fakt, že jsme na ní závislí. Nebýt jí, nejsme tu ani my. Sloni jsou velkolepá zvířata známá svou pamětí a silou. Jsou ikonou samotné přírody a ztělesněním všeho, co představuje. V mnoha ohledech jsou pro nás stále záhadou. Plně jsme jim neporozuměli a namísto pokory, která by nám dala odpovědi, na ně útočíme jako na vše, co je pro nás neznámé.

Divoké kočky a další snímky Petera Lambertiho

Peter Lamberti má na kontě i další dokumentární snímky, v kterých se zaměřil na africká zvířata, jejichž počet ve volné přírodě je alarmující. Lamberti se uvedl již v roce 2003 snímkem Zátoka predátorů, který se věnuje krokodýlům žijícím v zátoce Kosi Bay. Vedle dalších filmů následovaly seriály Velkolepá setkání se zvířaty a Velkolepá Afrika. Jeho posledním projektem je snímek Thajské divoké kočky.