Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

ČT aktualizuje rozpočet. Počítá se s výpadkem příjmů ve výši 200 milionů korun

Epidemie koronaviru zasáhla značnou část ekonomiky. Propad tržeb se týká také televizních stanic. Česká televize například oznámila, že počítá se snížením tržeb až o částku 200 milionů korun oproti schválenému rozpočtu.

Podle odhadů by až 150 milionů Kč měl představovat výpadek z obchodní činnosti a zbývající částka se pak týká koncesionářských poplatků. Již v prvním pololetí byl příjem z televizních poplatků nižší přibližně o 43 milionů a asi o 100 milionů méně činily příjmy, které se očekávaly z podnikatelských aktivit.

Chystá se aktualizovaný rozpočet

Pro letošek byl přitom schválený vyrovnaný rozpočet, který pracoval s příjmy a výdaji ve výši asi 6,76 miliardy korun. Největší podíl z příjmů přitom tvoří koncesionářské poplatky, které do pokladny ČT měly přinést až 5,6 miliardy korun.

Z toho důvodu má finanční oddělení do konce září poměrně napilno. Mělo by totiž předložit Radě ČT nový, aktualizovaný rozpočet, který zapracovává a reflektuje aktuální informace. Přesto je snahou zakončit rok vyrovnaným rozpočet s tím, že na konci roku by ČT měla mít na účtech okolo 1,2 miliardy Kč.

Zrušené sportovní akce s rozpočtem zamávaly

Ztráty asi nikoho nepřekvapí. Televize musela pracovat se sníženými příjmy z reklamy ze zrušených sportovních akcí, které tradičně tvoří poměrně velký podíl příjmů. Neuskutečnilo se například Mistrovství světa v hokeji, tradičně velmi sledovaná akce. Kromě toho se zrušilo také fotbalové Euro, a nakonec byla přesunuta i letní olympiáda v Tokiu. Na druhou stranu ale lze argumentovat i tím, že ČT alespoň ušetřila nezanedbatelné náklady spojené se zakoupením vysílacích práv na tyto akce. Nižší výběr koncesionářských poplatků lze přičíst na vrub horší platební morálce koncesionářů, což je za současné situace asi poměrně očekávatelné. Vzrostly také náklady na výrobu pořadu UčíTelka a na spuštění nového kanálu pro seniory ČT3.