Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli: Zajímavý pořad na České televizi

Moderní doba s sebou přináší nové způsoby zpracování potravin, o kterých si mohli naši předkové nechat jen zdát. Jak velké výhody přináší třeba horkovzdušná fritéza nebo různé toustovače, se určitě přesvědčila spousta lidí, kteří je doma v kuchyni používají. Při tom všem současném shonu se ale zapomnělo na postupy, jež byly našim předkům blízké a které byly šetrnější k přírodě a vesměs ekologické. O tom vypráví dokumentární cyklus Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli, který vysílá ČT1 aktuálně už v páté řadě.

Dokumentární cyklus o životě našich předků

V dnešní době, kdy každý někam spěchá a nedostává se mu času, je dobré se naučit na chvíli zastavit a vydechnout. Naši předkové měli sice hodně práce, ale uměli také odpočívat, což se moderní generaci často nedostává. Té život zrychluje internet a Wi-Fi připojení. V minulosti si lidé museli umět na zprávy počkat, což svým způsobem dělalo jejich žití mnohem poklidnějším.

Dokázali také využívat sílu bylinek, koření a uvařit chutný oběd jen z brambor, zeleniny nebo ovoce a dětem vyrobit dřevěné hračky. Dokumentární cyklus České televize vás přenese do starých časů a předvede vám, jak se dříve žilo i jedlo. Některé postupy předků je možné aplikovat i dnes.

Pátá řada dokumentů

Cyklus dokumentů o životě našich předků Co naše babičky uměly a na co my už zapomněli  se na ČT1 vysílá od roku 2018. Letos již pátá řada seznamuje diváky s tím, jak se žilo dříve. Součástí vysílání nejsou jen recepty na chutné pokrmy, ale také představení toho, čím se lidé v minulosti bavili, jak odpočívali a jak si dokázali poradit s tím málem, co měli kolikrát k životu k dispozici. Pořadem provází moderátoři Tereza Hátleová (majitelka farmářského obchodu) a Petr Pěknic. Režie jednotlivých dílů se ujali Vít Karas, Jaroslav Berka a Petra Ležáková.