Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Americký horor Čelisti 2 vysílá televizní stanice Nova Cinema

Když se nějaký film povede a do kin přiláká spoustu diváků, svádí to tvůrce k realizaci jeho pokračování. Toho se dočkal i snímek Čelisti, jenž se zařadil mezi kultovní filmy. Druhý díl již nebyl v režii Stevena Spielberga, ale stále si podržel poměrně slušnou laťku. Podívat se na něho můžete na televizi Nova Cinema.

Děsivý žralok opět na scéně

Pokračování amerického filmu Čelisti si na triko scénáristicky vzali Carl Gottlieb a Howard Sackler. Na režisérské křeslo usedl Jeannot Szwarc a v hlavní roli se objevil opět Roy Scheider jako policejní náčelník Martin Brody. Film vznikl v roce 1978, tedy tři roky po premiéře prvního dílu.

Děj se točí okolo lidožravého bílého žraloka, jenž se objevil u pláže, na níž stojí nově otevřený hotel. Jeho oběťmi se stanou dva potápěči a jedna vodní lyžařka. Do děje vstupuje policejní náčelník Martin Brody, aby zjistil příčiny úmrtí těchto lidí. Když přijde na to, že se jedná o útoky žraloka, informuje o tom městskou radu. Ta ale odmítá uvěřit, že by opět útočil žralok. Brody zakáže svým dvěma dětem vyrazit na otevřené moře. Ty ho ale neuposlechnou, čímž se vydávají vstříc velkému nebezpečí, které je na lodi čeká.

Náročné natáčení

První snímek Čelisti nechal představení žraloka až na druhou třetinu filmu přesně v duchu hitchcockovského napětí. Čelisti 2 ho ukázaly už na začátku, protože diváci již věděli, jak zabiják lidí vypadá. Filmaři mu dali alespoň hrozivější vzhled tím, že žraloka nechali zjizvit při výbuchu lodi. Natáčení scén ve vodě bylo dost náročné, protože se filmaři museli potýkat s přílivem, odlivem, větrem, vodními smrštěmi i varováním před hurikánem.

Městské scény byly natočeny v Martha´s Vineyardu a ve filmu si zahrálo i Smaragdové pobřeží a Navarre Beach na Floridě při Mexickém zálivu. Natočení Čelistí 2 stálo na 30 milionů dolarů, což bylo v nejvíce, co společnost Univerzal do té doby produkovala. Po finanční stránce se jedná o velmi zdařilý snímek, který přilákal do kin tisíce diváků.