Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

250 tisíc. Tolik musí TV Barrandov zaplatit jako pokutu za neobjektivní zpravodajství

TV Barrandov se potýká s dalšími nepříjemnostmi. Po krátké pauze jí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání opět udělila pokutu, a to ve výši čtvrt milionu korun. Důvodem je údajné porušení zákona odvysíláním neobjektivních a nevyvážených informací v příspěvku o Národnímu divadlu v pořadu Moje zprávy. Není to první a dost možná ani poslední pokuta, kterou musí tento televizní kanál zaplatit. Již v minulosti bojoval s neobjektivností i poskytováním zavádějících informací o produktech.

Reportáž o Národním divadle

O jaký problém se jedná tentokrát? Podle Rady odvysíláním pořadu Moje zprávy dne 16. června 2019 neposkytla TV Barrandov v příspěvku o Národnímu divadlu objektivní a vyvážené informace. Odvysílaný příspěvek obsahoval tvrzení ohledně fungování a nehospodárné činnosti Národního divadla, jež byla předkládána jako fakta, přičemž zainteresovaný subjekt nedostal prostor se k těmto domnělým faktům vyjádřit a celý případ byl prezentován velmi jednostranně. Divák mohl nabýt dojmu, že se jedná o zcela nezpochybnitelné informace, ke kterým existují konkrétní podklady, což však nebyla pravda. Pořad tak neposkytl objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů.

Přísný hlídací pes

Je pravda, že televizní stanice to nemají lehké. Vyhovět vždy požadavkům Rady nemusí být vždy snadné. I zdánlivě bezproblémová reportáž může být snadno napadnutelná kvůli nevhodnému slovnímu obratu nebo nedostatku prostoru pro obě zainteresované strany. Nelze tedy tvrdit, že by se od počátku mělo jednat o záměr TV Barrandov diváky zavádět a záměrně je mást. Dost možná se prostě jednalo o omyl nezkušeného reportéra.

Kontrolní činnost Rady se někdy může zdá být možná až moc přísná, ale na druhou stranu je dobré vědět, že program televizních stanic je bedlivě sledován a nemělo by docházet ke zneužívání vlivu, které televizní kanály přirozeně mají.