Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Propojení Novy a O2 může přinést potíže, obává se ČT

Téměř dokončený přechod televize Nova pod skupinu PPF dělá vrásky České televizi. Ta se obává toho, že by to mohlo ohrozit její přístup k vysílacím právům na některé sportovní přenosy. Skupina PPF už totiž ovládá O2 TV a spojení s Novou by skutečně mohlo tomuto scénáři nahrávat.

Námitky pro Evropskou komisi

ČT proto již odeslala své námitky Evropské komisi, ve kterých žádá, aby komise spojení schválila jen za podmínky, že bude pro veřejnoprávní ČT zajištěn rovný a transparentní přístup právě k právům na sportovní přenosy. Získat taková práva je obecně dost náročné, ale pro vítěze to představuje významnou konkurenční výhodu, která se na sledovanosti rozhodně projeví.

Obavy z agresivního jednání

Generální ředitel Petr Dvořák připomenul situace z před dvou let, kdy Česká televize vůbec nebyla oslovena při vyjednávání o nákupu práv na vysílání nejvyšší české fotbalové soutěže. Následně pak musela uzavřít sublicenční smlouvu se společností O2, která si stanovila poměrně tvrdé podmínky. Této situaci by se Česká televize ráda vyhnula a má důvodné obavy, že spojení Novy a O2 prostřednictvím jednotného majitele by mohlo mít za následek další nekompromisní chování.

Převod je téměř u konce

Spojení Novy a PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera je přitom na spadnutí. PPF minulý týden oznámila, že odeslala Evropské komisi příslušné doklady k finálnímu schválení převodu celé mediální skupiny CME, pod kterou patři nejen česká Nova, ale řada dalších televizních stanic z východní a střední Evropy. Akcionáři CME schválili nabídku letos v únoru. Nákupní cena činí asi 2,1 miliardy dolarů, což je přibližně 48 miliard Kč. PPF zároveň vlastní přibližně 80 procent ve společnosti O2, která mimo jiné provozuje internetovou televizi O2 TV. PPF ale investuje také do mnoha dalších odvětví jako jsou finanční služby, telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti nebo strojírenství.