Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Polský film Sexmise o jednom vědeckém experimentu na televizní stanici Nova Cinema

Když se v roce 1983 polský snímek Sexmise dostal do tehdy ještě československých kin, stávaly se na něho fronty. Netradiční sci-fi o světě tvořeném pouze ženami byl ve světě filmu velmi příjemným zjevením. Navíc se jednalo o satirickou komedii s poměrně vážným podtextem, když se nad ním divák zamyslel. Film neztrácí nic na své přitažlivosti ani v současné době, přestože jsou některé gagy překonané.

Jak se Albert s Maxem nechali zmrazit

Lidé už dříve se zaobírali myšlenkou na to, jaké by to bylo, kdyby bylo možné se nechat zmrazit a probudit se o pár let později. S tímto vstupují do děje dva polští dobrovolníci, Albert (Olgierd Lukaszewicz) a Max (Jerzy Stuhr). Ti se zmrazit nechají, a to na dobu tří let. Jenže vědecký experiment se nějak nepovedl, protože ze tří roků se stalo padesát tři let.

Pánové se tedy probudili do světa v roce 2044, a to rovnou na Mezinárodní den žen 8. března. A čekal je nemalý šok. V něm totiž byli jedinými muži. Svět tvořily jen ženy, které navíc žily v podzemním městě, protože ovzduší na Zemi bylo údajně kontaminováno.

Satira na totalitu

Na film Sexmise je třeba se dívat s ohledem na dobu jeho vzniku. Psal se rok 1983 a v Polsku stejně jako v jiném státě sovětského bloku panovala socialistická totalita. Tu generace narozená po Sametové revoluci u nás již nezažila, tudíž jí některé filmové vtipy nemusejí dojít.

Naproti tomu pamětníci si dobře vzpomenou, jak se tenkrát žilo. Místo komunistické strany tu ale máme feministické hnutí a místo obdivovaného jejího generálního tajemníka absolutní vládkyni podzemního města. No vládkyni, ono se nakonec ukáže, že všechno je jinak.

Zajímavosti o filmu Sexmise

Film Sexmise se natáčel mimo jiné také v solném dole Wielieczka, který se nachází nedaleko Krakova. Fungoval nepřetržitě od 13. století do roku 1996. V tehdejším Sovětském Svazu šel film Sexmise do kin pod názvem Nové Amazonky. Ale nejprve ho musel zhlédnout Michail Gorbačov, teprve potom se dostal mezi běžné diváky. Snímek Sexmise byl v Polsku vyhlášený nejlepší komedií 20. století.