Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Modrá krev aneb české šlechtické rody očima dokumentaristy

ČT2 připravila do svého vysílacího programu dokumentární cyklus Modrá krev, který mapuje osudy české šlechty. Ač byly šlechtické tituly zrušeny se vznikem Československa, aristokraté stále žijí mezi námi. Třetí řada dokumentů pod názvem Modrá krev představuje historii jednotlivých rodů, které významně zasáhly do českých dějin.

Mladá modrá krev

Dokumentární cyklus Modrá krev se zaměřil na život nejmladších příslušníků české šlechty. Ti v mnoha případech vyrostli za hranicemi České republiky a do vlasti svých předků se společně se svými rodiči vrátili až po Sametové revoluci. Zde převzali svá rodinná sídla a pustili se do jejich oprav a spravování.

Dokument klade otázky zejména na to, jak se tito lidé s modrou krví vyrovnali s návratem a jak se sžívali s novým prostředím, které bylo tolik odlišné od toho, na co bývali zvyklí.

Valdštejnové, Kinští, Schwarzenbergové

Modrá krev vznikala postupně v letech 2016 až 2023 pod taktovkou scénáristky Aleny Činčerové, jež se zároveň ujala také režie společně s Adélou Jandec Sirotkovou. Průvodcovské slovo si vzal na starost František Kinský a vypravěčem je Miroslav Etzler. Dokumentární cyklus má celkem tři série a dvacet šest epizod, v nichž se divák může seznámit s českými šlechtickými rody, které na našem území žily.

Jsou to především Kinští, Schwarzenbergové či Valdštejnové, jejichž příslušníci v minulosti významně zasáhli do české historie. Stačí vzpomenout třeba Albrechta z Valdštejna. Heslo jeho rodu bylo „Navzdory závisti“. Valdštejn ho nechával razit na mince, ostruhy i kordy, čímž chtěl zdůraznit, že jeho síla je nezlomná.

Plusem dokumentárního cyklu je zejména to, že příslušníci šlechty v něm vystupují civilně a nechybí jim ani smysl pro humor. Typická je pro ně spisovná čeština a noblesa, která z nich sálá i tehdy, když mají na sobě gumáky a tepláky. Mají sice „modrou krev“, ale jinak jsou to normální lidé z masa a kostí.