Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

K návrhu zvýšené kontroly České televize a Českého rozhlasu i k případnému omezení jejich poplatků je vláda zatím neutrální

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) se na vládu obrátila s návrhem kontroly hospodaření České televize a Českého rozhlasu prostřednictvím Nejvyššího kontrolního úřadu. V souvislosti s veřejnoprávními médii se na vládu obrátilo i hnutí Svoboda a přímá demokracie, které navrhovalo omezení jejich koncesionářských poplatků. Vláda se k oběma návrhům vyjádřila tento týden, zatím neutrálně.

Kontrola hospodaření prostřednictvím NKÚ

Jedním z důvodů, proč se vláda v souvislosti s možnou kontrolou hospodaření České televize a Českého rozhlasu zatím nevyjádřila ani kladně, ani záporně, je skutečnost, že v souvislosti tím je nutné rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, o čemž už se nějakou dobu diskutuje a navíc již Sněmovnou prošly prvním čtením i konkrétní návrhy zákonů, které rozšíření kontrolní činnosti Nejvyššího kontrolního úřadu podporují.

O činnosti veřejnoprávních médií a jejich případné kontrole se ve Sněmovně mluvilojiž také dříve v souvislosti s projednáváním výročních zpráv České televize. Tehdy vláda poukázala na to, že již v současné době určitým způsobem hospodaření České televize i Českého rozhlasu Sněmovna kontroluje. Navíc tu existují i další kontrolní mechanismy, jako je dozorčí rada, Rada České televize a Rada Českého rozhlasu. Je vhodné uvést, že sama Česká televize se již před nedávnem vyjádřila, že se případným kontrolám ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu nijak nebrání.

Omezení koncesionářských poplatků

S dalším návrhem souvisejícím s činností České televize a Českého rozhlasu přišlo hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jejich návrh se týká rozšířené okruhu osob, které by nemusely platit koncesionářské poplatky těmto veřejnoprávním médiím. Konkrétně by se mělo jednat o osoby pobírající starobní či invalidní důchod,  samoživitele, kteří mají v péči nezletilé dítě, a obecně také domácnosti, jejichž příjmy jsou nižší než čtyřnásobek životního minima.