Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Česká televize se Agrofertu omlouvat nemusí. Soud jí dal ve sporu za pravdu

Pražský soud vynesl rozsudek ve sporu mezi Českou televizí a koncernem Agrofert. Soud dal za pravdu ČT a zamítl žalobu Agrofertu, který po České televizi žádal omluvu za zveřejnění několika reportáží. V nich se hovořilo o tom, že právě Agrofert měl mít vliv na odvolání ředitele příbramského finančního úřadu. Tyto reportáže prý poškodily pověst společnosti. Verdikt prozatím není pravomocný a lze očekávat, že Agrofert se vůči němu bude odvolávat k Vrchnímu soudu v Praze.

Novináři nepochybili

Konkrétně se mělo jednat o sérii reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které byly odvysílány v pořadu Reportéři ČT 23. září a 7. října 2019. Podle obsahu žaloby v těchto reportážích Česká televize zavádivě a manipulativně spojovala doměření daně společnosti Agrofert s ukončením činnosti pana Karla Trefného na pozici ředitele Finančního úřadu. Tímto neověřeným a spekulativním vyjádřením prý měla ČT ohrozit dobrou pověst společnosti.

Soudkyně Monika Vacková však při jednání zopakovala, že to není poprvé, co je Agrofert spojován s některými kroky státu. V té době byl navíc jediným akcionářem společnosti právě Andrej Babiš, který byl tou dobou také ministrem financí. Podle ní tak měli reportéři ČT rozhodně důvodné podezření, proč se domnívat, že v tomto případě mohlo jít o nekalé nebo netransparentní jednání a bylo plně v jejich kompetenci na to tímto způsobem upozornit.

Šikana a vyhraný spor

Sám Karel Trefný, který v reportáži vystupoval, označil jeho přeložení do Prahy za šikanu a viděl za ní záměr „potrestat“ jej za doměření daně koncernu Agrofert. Soudy mu v tom následně daly za pravdu, takže se do Příbrami vrátil, ale už jen v pozici řadového úředníka. Celý spor opět upozorňuje na střet zájmů, který premiér dlouhodobě popírá, ale který potvrdily i unijní instituce. Česku proto hrozí ztráta dotací.