Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Most! řeší první stížnost. Jak jinak než kvůli vulgarismům

Veleúspěšný seriál Most!, který se prakticky přes noc stal hitem českých domácností, řeší pár týdnů po odvysílání posledního dílu problém. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela stížnost na to, že v seriálu zaznívaly vulgarismy ještě před 22. hodinou večerní. Česká televize nyní prošetřuje, o jaké pasáže se konkrétně jednalo.

Před 22. hodinou žádné sprosťárny

V praxi už v zásadě o nic nejde, díly již byly odvysílané, ale České televizi může hrozit pokuta. Ta se však brání tím, že použila vlastní upozornění, které diváky varuje, že pořad není vhodný pro děti do 15 let. Zatím tedy chtějí vyčkat na oficiální vyjádření Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a poté budou celý problém dále řešit.

Současná právní úprava stanovuje poměrně jasně, že mezi 6. a 22. hodinou nesmí provozovatel zařazovat do vysílání tvorbu, která obsahuje:

  • vulgarismy,
  • nadávky
  • ty však mohou být obsaženy v uměleckých dílech, které to ze své podstaty vyžadují.

Asi jen těžko lze očekávat, že by se Most! vešel do poslední zmiňované kategorie. Tedy že by se jednalo o uměleckou tvorbu, která použití vulgarismů ze své podstaty vyžaduje. Ačkoliv byl tento druh humoru alfou i omegou úspěchu seriálu, v žádném případě jej nelze považovat za umělecké dílo v tomto slova smyslu.

Stížnost nesjpíš není neopodstatněná

Kdo tedy sledoval Most! asi tuší, že na stížnosti něco pravdy bude. Právě značná spousta nadávek nebo minimálněneomalených výrazů byla podstatnou částí celého seriálu. ČT přitom později (tedy asi od 21:45) vysílala pouze poslední díl. Ten se přitom obsahem a použitými výrazy nijak nevymykal dílům předchozím. Všechny ostatní díly byly zařazeny obvykle mezi 20. a 22. hodinou a mohla je bez problémů sledovat i spousta dětí mladších 15 let. Je tedy dost pravděpodobná, že Česká televize nakonec bude muset uznat chybu a případně zaplatit stanovenou pokutu.