Přihlášení
Přihlašovací email:
Heslo:
Registrovat

Českou televizi ovládne Marie Terezie

7. listopadu zakončil na prvním programu České televizi poslední díl s názvem Tichá dohoda úspěšný seriál Ochránce. Nedělní večery se tak v programu uvolnily a ČT rozhodla, že budou znovu patřit Marii Terezii a repríze minisérie mapující život této panovnice od útlého mládí až po velkolepé roky na vrcholu moci. Česká televize si tak připravuje půdu před chystaným premiérovým vypuštěním závěrečné části, která se bude věnovat posledním rokům panování rakousko-uherské vladařky.

Natáčení závěru série provázely problémy a objevovaly se otázky, zda k němu vůbec dojde. Když se letos na jaře natáčení skutečně rozeběhlo, vzbudilo to poměrně velký ohlas, neboť se jedná o jeden z nejnákladnějších projektů, do jakých se Česká televize vůbec kdy pustila, a diváci si první části příběhu velmi oblíbili. Vzhledem k ambicióznosti tohoto projektu, sáhli tvůrci po variantě natáčení v koprodukci a v seriálu tak uvidíme i řadu zahraničních herců (včetně hereček v hlavní roli).

Ještě není zcela jasné, kdy uvidí diváci stárnoucí panovnici na svých obrazovkách, ale zřejmě se bude jednat o jednu z vánočních premiér, případně bude zařazena do programu po Novém roce. Zatímco část hereckého obsazení zůstala stejná – nejvýraznější je Vojtěch Kotek v roli manžela vladařky Františka Lotrinského nebo Táňa Pauhofová jako šlechtična Eliza Fritzová – role samotné Marie Terezie se už podruhé přeobsadila a tentokrát ji ztvárnila rakouská herečka Ursula Strauss.

Česká televize si navykla své projekty propojovat i webem, a tak na minisérii Marie Terezie navazují i materiály na ČT Edu, které mají vzdělávací potenciál nejen pro mladou generaci – a milovníci historie by určitě neměli tento zdroj informací minout, neboť k seriálu poskytuje vítaný kontext. Ostatně na ČT Edu lze nalézt materiály i k v úvodu zmiňovanému a právě končícímu seriálu Ochránce.